• psivu
  • sisllys
  • Yliopistonlehtorienliitto

    Yhdistysten yhteystiedot 2000

    http://www.yll.pp.fi/yhdistystiedot.html

    HELSINGIN KAUPPAKORKEAKOULUN LEHTORIT RY

    Pj. Berit Peltonen
    Helsingin kauppakorkeakoulu
    Runeberginkatu 14-16
    00100 HELSINKI
    puh. 09-4313 8350
    fax. 09-4313 8682
    bpeltone@hkkk.fi


    Siht. Erja Laurila-Hellman
    Helsingin kauppakorkeakoulu
    Runeberginkatu 14-16
    00100 HELSINKI
    puh. 09-4313 8337
    fax. 09-4313 8682
    elaurila@hkkk.fi

    HELSINGIN TEKNILLISEN KORKEAKOULUN LEHTORIT RY

    Pj. Seppo Ilkka
    Teknillinen korkeakoulu
    Matematiikan laitos
    PL 1100
    02015 TKK
    puh. 09-451 3029
    fax. 09-451 3016
    seppo.ilkka@hut.fi

    Siht. Eeva Elomaa
    Teknillinen korkeakoulu
    PL 1100
    02015 TKK
    puh. 09-451 4283
    eeva.elomaa@hut.fi

    HELSINGIN YLIOPISTON LEHTORIT RY

    Pj. Anu Virkkunen-Fullenwider
    Kielikeskus
    PL 4
    00014 HELSINGIN YLIOPISTO
    puh. 09-1912 2497
    fax. 09-1912 3072
    anu.virkkunen@helsinki.fi

    Siht. Pia Mänttäri
    Italialainen filologia
    PL 4
    00014 HELSINGIN YLIOPISTO
    puh. 09-1912 2566
    fax. 09-1912 2908
    Pia.Manttari@helsinki.fi

    JOENSUUN YLIOPISTON LEHTORIT RY

    Pj. Tadeusz Aniszewski
    Joensuun yliopisto
    PL 111
    80101 JOENSUU
    puh. 013-251 3581
    fax. 013-251 2590
    Tadeusz.Aniszewski@joensuu.fi

    Siht. Markku Kirsi
    Joensuun yliopisto
    PL 111
    80101 JOENSUU
    puh. 013-251 3574
    fax. 013-251 3590
    markku.kirsi@joensuu.fi

    JYVÄSKYLÄN YLIOPISTON LEHTORIYHDISTYS RY

    Pj. Reijo Suontamo
    Jyväskylän yliopisto
    Kemian laitos
    PL 35, 40351 JYVÄSKYLÄ
    puh. 014-260 2605
    fax. 014-260 2501
    suontamo@cc.jyu.fi

    Siht. Katri Laihia
    Jyväskylän yliopisto
    Kemian laitos
    PL 35, 40351 JYVÄSKYLÄ
    puh. 014-260 2655
    fax. 014-260 2501
    laihia@cc.jyu.fi

    KUOPION YLIOPISTON LEHTORIT RY

    Pj. Kalevi Selkäinaho
    Kuopion yliopisto, Tietokäsitt.tiet.
    PL 1627
    70211 KUOPIO
    puh. 017-162 565
    fax. 017-162 595
    kalevi.selkainaho@uku.fi

    Siht. Outi Raunio
    Kuopion yliopisto, Farmasian teknolog. ja
    biofarmasian lts
    PL 1627
    70211 KUOPIO
    puh. 017-162 485
    outi.raunio@uku.fi

    KÄÄNTÄJÄNKOULUTUSLAITOSTEN OPETTAJAT RY

    Pj. Unto Sinkkonen
    Kansainvälisen viestinnän laitos
    PL 48
    57101 SAVONLINNA
    puh. 015-575 9725
    fax. 015-515 096
    unto.sinkkonen@joensuu.fi

    Siht. Annikki Rankila
    Kansainvälisen viestinnän laitos
    Kuninkaankartanonk. 5
    57100 SAVONLINNA
    puh. 015-575 9730
    fax. 015-515 096
    rankila@joyl.joensuu.fi

    LAPIN YLIOPISTON LEHTORIT RY

    Pj. Kaisa Kiiveri
    Lapin yliopisto
    PL 122
    96101 ROVANIEMI
    puh. 016-324 425
    fax. 016-324 401
    kkiiveri@urova.fi

    Siht. Päivi Linnansaari
    Lapin yliopisto
    PL 122
    96101 ROVANIEMI
    puh. 016-324 433
    fax. 016-324 401
    plinnans@urova.fi

    LEKTORSFÖRENINGEN VID SVENSKA HANDELSHÖGSKOLAN

    Pj. Kerstin Salminen
    Svenska handelshögskolan
    PB 479
    00101 HELSINGFORS
    puh. 09-4313 3256
    fax. 09-4313 3414
    salminen@shh.fi

    Siht. Kristina Zilliacus-Roslin
    Svenska handelshögskolan
    PB 479
    00101 HELSINGFORS
    puh. 09-4313 3234
    fax. 09-4313 3414
    kzr@shh.fi

    OULUN YLIOPISTON LEHTORIT RY

    Pj. Hannu Niemi
    Oulun yliopiston kielikeskus
    PL 7200
    90401 OULU
    puh. 08-553 3208
    fax. 08-553 3203
    htniemi@oulu.fi

    Siht. Irma Ollitervo
    Oulun yliopiston kielikeskus
    PL 7200
    90401 OULU
    puh. 08-553 3178
    fax. 08-553 3203
    irma@cc.oulu.fi

    TAIDETEOLLISEN KORKEAKOULUN OPETTAJAYHDISTYS RY

    Pj. Helena Lupari
    Taideteollinen korkeakoulu
    Hämeentie 135 C
    00560 HELSINKI
    puh. 09-7563 0332
    fax. 09-7563 0223
    hlupari@uiah.fi

    Siht. Terhi Vähäsalo
    Taideteollinen korkeakoulu
    Hämeentie 135 C
    00560 HELSINKI
    puh. 09-7563 0217
    fax. 09-7563 0223
    leena.koskinen@uiah.fi

    TAMPEREEN YLIOPISTON LEHTORIT RY

    Pj. Jyrki Jyrkiäinen
    Tampereen yliopisto
    Tiedotusopin laitos
    PL 607
    33101 TAMPERE
    puh. 03-215 6307
    fax. 03-215 6248
    tijyjy@uta.fi

    Siht. Eira Oinonen
    Tampereen yliopisto
    PL 607
    33101 TAMPERE
    puh. 03-215 7819
    fax. 03-215 7832
    toeioi@uta.fi

    SUOMEN TEATTERIOPETTAJIEN LIITTO RY

    Pj. Malla Kuuranne
    Teatterikorkeakoulu
    Sturenkatu 4
    00510 HELSINKI
    puh. 09-431 361
    mkuuran@teak.fi

    Yhdyshenkilö Antti Riikonen
    Teatterikorkeakoulu
    Sturenkatu 4
    00510 HELSINKI
    puh. 09-431 361

    TEKNILLISTEN KORKEAKOULUJEN LEHTORIT RY

    Pj. Tuure Westinen
    Lappeenrannan teknillinen korkeakoulu
    PL 20
    53851 LAPPEENRANTA
    puh. 05-621 2217
    fax. 05-621 2229
    tuure.westinen@lut.fi

    Siht. Sirkku Parviainen
    Lappeenrannan teknillinen korkeakoulu
    PL 20
    53851 LAPPEENRANTA
    puh. 05-621 2804
    fax. 05-621 2899
    sirkku.parviainen@lut.fi

    TURUN KAUPPAKORKEAKOULUN
    LEHTORIT RY

    Pj. Maj-Len Rönkä
    Turun kauppakorkeakoulu
    Rehtorinpellonkatu 3
    20500 TURKU
    puh. 02-338 3130
    fax. 02-338 3147
    Maj-Len.Ronka@tukkk.fi

    Siht. Riitta Koskimies
    Turun kauppakorkeakoulu
    Rehtorinpellonkatu 3
    20500 TURKU
    puh. 02-338 3309
    fax. 02-338 3147
    riitta.koskimies@tukkk.fi

    SIBELIUS-AKATEMIAN LEHTORIT RY

    Pj. Mervi Kianto
    Sibelius-Akatemia
    PL 86
    00251 Helsinki
    mkianto@siba.fi

    Siht. Hanna Aho-Olkkonen
    Sibelius-Akatemia
    PL 86
    00251 Helsinki
    haho@siba.fi

    TURUN YLIOPISTON LEHTORIEN
    YHDISTYS RY

    Pj. Matti Grönroos
    Turun yliopisto
    Tilastotiede
    20014 TURUN YLIOPISTO
    puh. 02-333 5438
    fax. 02-333 5446
    matti.gronroos@utu.fi

    Siht. Markku Lahti
    Turun yliopisto
    Kemian laitos
    20014 TURUN YLIOPISTO
    puh. 02-333 6753
    fax. 02-333 6700
    markku.lahti@utu.fi

    ULKOMAANLEHTORIT RY

    Pj. Sirkka Ojaniemi
    sirkka.ojaniemi@ofw.fi

    Siht. Anna-Maija Luomi
    amluomi@kielikeskus.helsinki.fi

    VAASAN YLIOPISTOLEHTORIT RY

    Pj. Aira Thölix
    Vaasan yliopisto
    Nykysuomen ja kääntämisen laitos
    PL 700
    65101 VAASA
    puh. 06-324 8135
    fax. 06-324 8806
    ath@uwasa.fi

    Siht. Marja-Liisa Tommola
    Vaasan yliopisto
    PL 700
    65101 VAASA
    puh. 06-324 8115
    fax. 06-324 8817
    mlt@uwasa.fi